Lokeren, Sint-Niklaas en Waasmunster willen vanaf 2029 één politiezone vormen

Foto (v.l.n.r.): Dirk De Paepe (korpschef politiezone Lokeren), Maria De Sterck (korpschef politiezone Hamme/Waasmunster), Jo De Geest (korpschef politiezone Sint-Niklaas), Lieven Dehandschutter (burgemeester Sint-Niklaas), gouverneur Carina Van Cauter, Johan De Paepe (directeur-coördinator federale politie Oost-Vlaanderen), Jurgen Bauwens (burgemeester Waasmunster), Filip Anthuenis (burgemeester Lokeren).

Vanaf 1 januari 2029 willen Sint-Niklaas, Lokeren en Waasmunster één politiezone vormen. Die intentie hebben de burgemeesters van de drie betrokken lokale besturen uitgesproken na een intensief voorbereidend traject onder coördinatie van de gouverneur van Oost-Vlaanderen. Een positieve keuze voor meer nabije en gespecialiseerde politiezorg.

De politiediensten staan voor grote uitdagingen. Nieuwe criminaliteitsvormen en politieopdrachten vragen meer gespecialiseerd politiewerk. Terzelfdertijd blijven nabijheid en aanspreekbaarheid van de politie op straat en in de wijk erg belangrijk. Door krapte op de arbeidsmarkt is het voor alle zones bovendien moeilijk om voldoende personeel aan te trekken.

Om die uitdagingen aan te pakken, willen Lokeren, Sint-Niklaas en Waasmunster vanaf 1 januari 2029 één nieuwe politiezone vormen. Die intentie hebben de burgemeesters van de drie betrokken lokale besturen uitgesproken.

Zichtbaar nabije en gespecialiseerde politiezorg

Uitgangspunt van de fusie is om alle burgers een zichtbaar nabije en gespecialiseerde politiezorg aan te bieden. De huidige politiecommissariaten – in Lokeren en Sint-Niklaas - blijven bestaan, in Waasmunster komt er een politiecommissariaat op de Mantasite (Neerstraat 100). Elke inwoner zal kunnen rekenen op een snelle interventie en een toegankelijk onthaal (24/24 en 7/7) binnen de politiezone. De wijkwerking zoals die vandaag bestaat, blijft minstens behouden. Om schaalvoordelen te realiseren, wordt het beleid gecentraliseerd, net als een aantal diensten.

De nieuwe politiezone moet ook een aantrekkelijke werkgever worden, waardoor vacatures makkelijker ingevuld kunnen worden. Door als organisatie robuuster te worden, kunnen interne incidenten (bv. onverwachte uitval van personeel) en externe incidenten (bv. een inbrakenplaag) opgevangen worden zonder impact op de dienstverlening. Ook zal voor gespecialiseerde fenomenen (bv. cybercrime) een nog performantere en gespecialiseerde politiezorg mogelijk zijn.

Personeel betrekken

De komende maanden moet duidelijk worden hoe de nieuwe politiezone concreet zal functioneren. Een werkgroep zal een plan uitwerken dat invulling geeft aan de basisprincipes. Het opzet is om het personeel te betrekken bij dit verdere fusietraject. Ook de gouverneur blijft inhoudelijk en procesmatig betrokken. Het projectleiderschap komt te liggen bij de huidige korpschef van de politiezone Sint-Niklaas, Jo De Geest, in nauwe samenwerking met de korpschefs van politiezones Lokeren en Hamme/Waasmunster.

Eenmaal de interne werkgroep de overeengekomen principes verder heeft uitgewerkt tot een organisatorische en inhoudelijke blauwdruk van de nieuwe zone, dienen de betrokken politiecolleges hieraan hun goedkeuring te geven waarna een formele vraag tot fusie gesteld kan worden bij de minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Justitie. In principe wordt dan een jaar later de nieuwe zone effectief ingesteld.

Toekomst politiezorg Hamme

Het is belangrijk dat er ook voor het lokaal bestuur van Hamme, dat niet aansluit bij deze fusie, een toekomstbestendig traject uitgewerkt wordt voor wat de politiezorg betreft. De gouverneur voert hiertoe de nodige gesprekken in de ruimere regio, zodoende ook de continuïteit van de dienstverlening voor Hamme te verzekeren.

Carina Van Cauter, gouverneur provincie Oost-Vlaanderen:

“We merken dat politiezorg steeds complexer wordt en gespecialiseerde criminaliteit de veiligheid van de burger aantast. Op hetzelfde moment is nabijheid en direct contact met de burger in deze tijden belangrijker dan ooit. Als gouverneur initieer en faciliteer ik daarom gesprekken tussen politiezones in opdracht van de minister van Binnenlandse zaken. Door de krachten te bundelen zal de burger een betere en meer gespecialiseerde politiezorg krijgen, zonder in te boeten op de nabijheid van de wijkagent.”

Lieven Dehandschutter, burgemeester Sint-Niklaas:

“Sint-Niklaas investeert de komende jaren zeer fors in de versterking van de politie. We breiden de wijk- en interventieteams uit en er komt meer politie in burger. Met een fusie kunnen we andere taken, zoals de recherche en de bestrijding van cybercriminaliteit, gezamenlijk en dus efficiënter aanpakken.”

Filip Anthuenis, burgemeester Lokeren:

“De toekomstige fusie zal het veiligheidsniveau voor onze burgers nog verhogen, en zal er voor zorgen dat onze veiligheidsdiensten nog efficiënter kunnen werken. Dit over het hele grondgebied van de toekomstige zone, zowel in stedelijk als landelijk gebied.”

Jurgen Bauwens, burgemeester Waasmunster:

"Door deze fusie versterken we de zichtbaarheid op straat én verankeren we de politie in ons eigen, nieuwe gebouw. Dit is een krachtig signaal van gelijkwaardige samenwerking: als evenwichtige partner bouwen we samen met Lokeren en Sint-Niklaas aan een veiligere regio, met respect voor onze lokale identiteit."

Perscontact

0474 798 359
persdienst.gouverneur@oost-vlaanderen.be

Foto kan vrij gebruikt worden mits vermelding (c) Gouverneur Oost-Vlaanderen.